قدیمی 25-11-2010, 02:00 PM   #1
(کاربر طلایی)
 
bahar آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Oct 2010
نوشته ها: 1,078   (نمایش پست ها)
تشکر: 4
62 بار در 58 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Icon61 معرفی کامل سمبکالاه


معرفی کامل سمبکالاه

آنچه در زیر آورده ام در مورد ورزش رزمی , حرفه ای *سمبکالاه* است که فقط در ایران آموزش داده میشود ودر هیچ جای دنیا آموزش داده نمیشود.

البته شاید نام ((سمبکالاه)) را از گوشه وکنارشنیده باشید اما ازواقعیات اصلی آن بی خبرید.من نیز تصمیم گرفتم تا در اینباره تحقیقات خود را به شما ارائه بدهم. پایه گذاری و آموزش این ورزش از سال ۱۳۵۹ توسط سید ابوطالب میریوسفی در ایران آغاز واز همان ابتدا با استقبال گرم جوانان سراسر کشور روبرو شد.این ورزش از ترکیب ۱۲ سبک ورزشی وفنون مختص به خود تشکیل شده وبا توجه به فنون مختص به خود، کار آمدی فنون، زیبایی در حرکات، اتکا به اصول علمی و عملی، برخورداری از سلامت جسم و روح و بهره گیری از شیوه های کهن رزمی توانسته در ردیف کاملترین ورزشهای رزمی جهان قرار بگیرد و علاقه مندان زیادی را در سراسر کشور جذب کند، بطوریکه با توجه به ناشناخته بودن این ورزش (حتی در ایران)، طبق آمار گیری جهانی در یکی از سایتهای اینترنتی، سایت اینترنتی سمبکالاه جزو ۸ سایت برتر ورزشهای رزمی جهان قرار گرفته. البته چند مدت پیش خبری را در روزنامهء (ایران ورزشی) مشاهده کردم که متن خبر بصورت زیر بود:

فیلم جنگل سرخ که ساختهء فیلم سازان غیر حرفه ای سمبکالاه است در بین ۲۱۳۰۰۰ ورزش رزمی جهان جزو ۱۰ فیلم برتر رزمی و پوسترهای آن جزو ۸ پوستر برتر رزمی جهان قرار گرفته است. همانطور که گفته شد این ورزش ترکیب ۱۲ سبک ورزشی و فنون مختص به خود است و نیز دارای فنون ۱۸ حیوان جنگی که بسیار کاربردی هستند را آموزش میدهد و لیکن خصایص حیوانی را رد کرده و با بهره گیری از روش مبارزات آنها این فنون را در سمبکالاه جای داده اند.تمرینات سمبکالاه برای محیطهای باز و آزاد و در شرایط سخت ساخته شده زیرا تمرین در شرایط سخت انسان را در مقابل سختیها ومشکلات زندگی مقاوم میکند و باز بودن فضا نیز افکار انسان را باز و متعالی و باعث نشاط روح میشود به همین علت است که این ورزش در جسم و روح انسان تاثیر گذار است.البته سمبکالاه را در سالن میشود کار کرد ولی اصل سمبکالاه برای فضای بازساخته شده است. تمرینات ویزهء سمبکالاه که در جنگل و کوه و صحرا و دریا انجام میشود در ارائهء صحیح این ورزش نقش بسزایی دارد. در این ورزش از سلاحهای سردی همچون نانچکو - سانچکو - نیزهء چینی - شمشیر- چاقو - باتوم و.... استفاده میشود.

تنوع فنون مبارزه به سبک حیوانات نیز بسیار زیاد است مانند: عقاب، ببر، یوز، خرس، شیر، میمون، خرچنگ، درنا، مار و.... البته فنون اژدها یا باد نیز در این سبک آموزش داده میشود.این فنون به قدری تنوع دارند که فنونی نیز در این سبک وجود دارد که مختص به خود است مثلآ فنون ((بابن)) در هیچ جای دنیا آموزش داده نمیشود و جزء فنون مختص به سمبکالاه است. این سبک، ورزش مستقلی است که برای جوانان تمرینات ویزه ای در نظر دارد، در این ورزش در مرحلهء اول روی اخلاق ورزشکار و در مرحلهء دوم روی ورزش و جسم ورزشکار، کار میشود.اگر اخلاق ورزشی در این سبک توآم نباشد به هیچ وجه بصورت یک ورزشکار کامل رشد نمیکند.

گفتم که خودم شکسته ام از بت تر انداخته ام خودم زدنیا بر فر

گفتش که شکستگی نه اینست ای خام آنگاه شکسته ای که ام را پرپر

(سید ابوطالب میر یوسفی)

ورزش رزمی سمبکالاه در واقع اهداف خود را با اصول جوانمردی و تبعیت از ائمهء معصومین(ع) ادامه میدهد.مسابقات این سبک نیز بصورت تکنیکی و مبارزه ای تنها در سطح کشور برگزار میشود.

● رده های این سبک :

بـ دون شال

ـ نیمه سبز

ـ سبز

ـ نیمه سرخ

ـ سرخ

ـ نیمه قهوه ای

ـ قهوه ای

ـ مشکی .

● علل کار در شرایط طبیعی و محیطها باز

علت بیان این مطلب جواب دادن به سوالات برخی افراد است که &#۰۳۹;چرا سمبکالاه کارها در بیرون از سالن و محیطهای باز تمرین میکنند؟&#۰۳۹; و عده ای نیز با تفکر اشتباه علت و علل غیر معقول برای این کارها بیان میدارند و هدف از بین بردن این افکار است.

شرایط باز و محیط آزاد چند ویژگی برای تمرین ورزش رمی دارد که در زیر به بیان آنها خواهم پرداخت.

یک رزمیکار خوب کسی است که در تمام شرایط آماده رزم باشد و با یک تغییر کوچک در محیط از تواناییهایش کاسته نشود.

یک رزمیکار خوب کسی است که در شرایط سخت محیطی (هوای سرد یا گرم، بارش برف یا باران، وزیدن باد و طوفان و...) بتواند از تمام توانش در رزم استفاده کند.

رزم به معنای جنگ است و حقیقتش تاکنون هیچ جنگ واقعیی را ندیده ام که داخل سالن انجام شود یا دو طرف جنگ بگویند مثلآ چون هوا سرد است برویم داخل سالن و کنار بخاری بجنگیم.

شرایط طبیعی و سخت نتنها باعث بالا بردن استقامت در فرد میشود بلکه او را در مقابل دیگر سختیها چه در رزم و چه در زندگی روزمره مقاوم میکند.

شراط طبیعی یعنی حقیقت محیط اطرافمان و جنگ و رزم حقیقی شرایط حقیقی میطلبد و فرد باید خود را در این شرایط آماده کند.

محیط باز باعث چند پیشرفت فیزیکی و بدنی میشود:

۱) استفاده از هوای آزاد و باز برای تقویت ریه ها و عملکرد بهتر فکر.

۲)مقاوم شدن بدن در برابر سرما و گرما.

۳) استفاده از نور مستقیم خورشید و تقویت عضلات و مخصوصآ استخوانها.

و.....

و به دلایل فوق و برخی علل دیگر میتوان فهمید علت اینکه ورزشهای سنتی، اصیل و قدیمی رزمی در فضای باز تمرین میشده اند نه در محیطهای بسته.

● سلاح

بیشتر و تقریبآ میتوان گفت حداکثر ورزشهای رزمی در کنار حرکات دست و پا از سلاحهایی نیز استفاده میکنند.

در سمبکالاه نیز این سلاحها وجود دارند اما نکته جالب اینجاست که تنوعی که در سلاح در این سبک وجود دارد در کمتر سبک و شاید هنوز چنین تنوعی مشاهده نشده باشد. سلاحهای متداول همچون شمشیر، نانچیکو، سانچیکو، چوب، چاقو و باتوم را ممکن است در سبکهای دیگر نیز دید اما وجود سلاحهایی چون تبرزین، پرتاب میخ، نیزه چینی و سلاحهایی از این قبیل (که نام همگی را دقیق نمیدانم) یکجا و در کنار هم باعث میشود این سبک را از دیگر سبکها در این زمینه نیز متمایز کند.

● استقامت

فاکتورهایی که برای ورزشهای رزمی در نوشته های پیشین بیان شد جزء مهمترین فاکتورهای مورد نیاز یک رزمی کار است اما هیچکدام از آنها بتنهایی جوابگو نیستند و یک رزمی کار زمانی میتواند جزء بهترین رزمی کارهای هم شرایط خود باشد که تمام این ویژگیها را در کنار یکدیگر داشته باشد و بتواند در مواقع لزوم از هرکدام یا همگی استفاده نماید. البته عوامل گفته شده نیز بدون مهمترین عامل در پیشرفت یک رزمی کار آنقدر کارایی ندارند که عامل استقامت دارد.

این استقامت یک رزمی کار است که میتواند باعث گره خوردن عوامل فوق و تکمیل فرد باشد. کسی که قدرت و سرعت بالایی دارد و در اجرای حرکات دقت بالا را بکار میگیرد وقتی استقامت کافی برای تحمل شرایط سخت رزم را ندارد فقط ابتدای کار میتواند در گود جولان دهد (و البته گاهی همان ابتدا با تغییر شرایط محیطی نیز شروع نامنایب یا اصلآ شروعی نخواهد داشت)

و در انتها اوست که در مقابل سختیها سر خم میکند و تسلیم میشود.

□□□

سمبکالاه برای بالا بردن استقامت سمبکالاه کاران از تمرینهای سخت و آنهم در شرایط سخت استفاده کرده و میکند تا به این طریق ایستادگی در مقابل سختیها و مشکلات زندگی را علاوه بر رزم به هنرجو بیاموزد. و اینست علت اصلی اینکه ورزشهای اصیل رزمی در شرایط باز و در دریا و کوه و صحرا و جنگل و... آموزش داده میشد. البته علاوه بر اینها رزمی کار باید &#۰۳۹;همیشه&#۰۳۹; و در &#۰۳۹;تمام شرایط&#۰۳۹; آماده باشد و تا شرایط عوض یا کمی سخت شد جا خالی نکند.

● فرم تکنیکیاکثر ورزشهای رزمی شامل دو قسمت اجرای فرم و مبارزه هستند که (اغلب) میتوان گفت کاملآ مجزا از یکدیگرند، به این معنا که فرد برای مبارزه از تمام (یا حداکثر و گاهی اوقات هیچ یک از) تکنیکهای فرم در مبارزه استفاده نمیکند و واضحتر بگویم که تکنیکها و فرمهای اجرایی وی هیچگونه عملکرد و کارایی در هدف اصلی رزم که همان مبارزه است ندارد و فرد متکی به چند ضربه و گاهی شگردهای مخصوصش میشود.

(البته در مورد سبکهای دیگر بصورت کلی مطلب بیان شده و این مطلب نیز شامل تمام ورزشها نمیشود و از آن، توهین به هیچ سبکی تلقی نشود)

□□□

در سمبکالاه فرم تکنیک و استفاده عملی از تکنیک کاملآ با هم تلفیق شده اند، و در یک حرکت هم فرم و هم کارایی در مبارزه رعایت شده و با اطمینان کامل میگویم که ۱۰۰% حرکات دارای بهترین فرم و کارایی در مبارزه است.


ویرایش توسط boxer : 26-01-2011 در ساعت 03:14 PM
bahar آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
قدیمی 16-01-2011, 02:40 PM   #2
(کاربر تازه وارد)
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
محل سکونت: مشهد
نوشته ها: 4   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
1 بار در ا پست از ایشان تشکر شده است.
Not Ranked  0 score     
پیش فرض

این آخرین تصویر شما مربوط به سمبکالاه نیست لطفا تعویض فرمایید.
قدسیان آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
یک کاربر برای این پست سودمند از قدسیان عزیز تشکر کرده اند:
boxer (26-01-2011)
قدیمی 26-01-2011, 03:17 PM   #3
(مدیر کل بخش ورزشی)
 
boxer آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
محل سکونت: تهران
نوشته ها: 2   (نمایش پست ها)
تشکر: 3
0 بار در 0 پست از ایشان تشکر شده است
Not Ranked  0 score     
Icon24 answer

نقل قول:
نوشته اصلی توسط قدسیان نمایش پست ها
این آخرین تصویر شما مربوط به سمبکالاه نیست لطفا تعویض فرمایید.


سلام

از دقت نظر شما بسیار ممنونم.من تصویرو عوض کردم.بازم اگه به موردی بر خوردید لطفا از ما دریغ نفرمایید.
boxer آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
قدیمی 04-02-2011, 05:12 PM   #4
(کاربر تازه وارد)
 
تاریخ عضویت: Jan 2011
محل سکونت: مشهد
نوشته ها: 4   (نمایش پست ها)
تشکر: 0
1 بار در ا پست از ایشان تشکر شده است.
Not Ranked  0 score     
پیش فرض

سلام
ممنون
قدسیان آنلاین نیست.  
Share on Facebook
پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
ورزش


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعال


War   Drinks    Dating    Daily Life    Survival    Dresses    Save A Life    Weight Loss    Drugs    Future Technologies       Mental Health    Wonders    Your Opinions    Travel    Personal Development


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است