قدیمی 30-12-2010, 11:09 AM   #1
شقایق
(کاربر باتجربه)

شقایق آواتار ها

Icon132 گفتگو با تيم ملی اسکيت دختران

گفتگو با تيم ملی اسکيت دختران ايران که از ژاپن برگشتن

دهمين دوره مسابقات قهرمانی اسکيت آسيا در کشور ژاپن با حضور ده تيم برگزار شد.

اين مسابقات در شهر ايکاتای ژاپن و در سه رشته هاکی، سرعت و استقامت برگزار شد که تيم دو نفره ايران در رشته سرعت شرکت کرد.

امسال "تيم ملی اسکيت دختران ايران" برای اولين بار تشکيل شد و به همراه تيم مردان در مسابقات قهرمانی اسکيت آسيا شرکت کردند ولی بدون کسب مقام به ايران بازگشت.

دو عضو تيم، خانم ها سارا فرشتيان و مارال راسخی بودند

با خانم سروش مسئول کميته اسکيت بانوان و سارا فرشتيان ورزشکار تيم ايران گفتگويی انجام داديم.

خانم سروش لطفا درمورد رشته ورزشی اسکيت خانمها در ايران بيشتر برای ما توضيح بدين؟

رشته اسکيت در سال ۱۳۷۴ در ايران به صورت تفريحی آغاز به کار کرد و در سال ۱۳۷۶ کميته آن زير نظر فدراسيون ورزشهای همگانی تشکيل شد، که من از سال ۱۳۸۰ به عنوان مسئول اين کميته فعاليتم رو شروع کردم.

خوشبختانه رشته اسکيت با توجه به اينکه سابقه زيادی در ايران نداره، اما رشد خوبی داشته. اين بيشتر به خاطر جذابيتی است که اين ورزش بين جوانان پيدا کرده.

الان ما در ۱۸ استان کشور " کميته اسکيت دختران" رو فعال کرديم و تا الان هم چندين کلاس مربی گری، زير نظر مربی خارجی تشکيل شده. در آينده هم برنامه هايی داريم از جمله ساخت پيست های استاندارد اسکيت و اعزام به خارج و دعوت از مربيان خارجی که در پيشرفت اسکيت ايران تاثير بسزايی خواهد داشت.

ما در ايران اول در رشته نمايشی کار می کرديم، اما وقتی ديديم با تشکيل "تيم استقامت و سرعت" می تونيم در مسابقات برون مرزی هم شرکت کنيم، راه جديدی در اين رشته باز شد. و در سال ۱۳۸۲ جهت انتخاب تيم ملی خانمها اولين مسابقه انتخابی رو برگزار کرديم.

آيا حجاب اسلامی مشکلی برای دختران اسکيت باز ايجاد نکرد؟
نه ما هيچ مشکلی نداشتيم. يک لباس مخصوص اين مسابقات برای بچه ها درست کرديم. پارچه کشدار به کار برديم، بالا تنه اين لباس ورزشی يک مانتوی کوتاه هست که با برش هايی که در پهلوهاش داره حرکت رو برای بچه ها، راحت کرده.

مسئولين برگزار کننده و داوران در ژاپن، با اين لباس مشکلی نداشتند؟
نه، ما قبل از مسابقات با مسئولين برگزار کننده صحبت کرديم و عکس هايی از لباس های بچه ها رو براشون فرستاديم که مورد قبولشون قرار گرفت و به ما اجازه شرکت در مسابقات رو دادند. وقتی هم به ژاپن رفتيم برای خيلی از اسکيت بازها اين لباسها جالب بود.

تيم بانوان ايران در چه قسمتی شرکت کردند؟
ما در رشته ۵۰۰ متر و ۱۰۰۰ متر شرکت کرديم که متاسفانه مقامی کسب نکرديم ولی بچه ها تونستن رکورد ايران رو که به خودشون تعلق داشت، بشکنند.

در ادامه با سارا، يکی از اسکيت بازان ايرانی، که به ژاپن رفته بود و رکوردار اسکيت سرعت دختران ايران هست، صحبت کردم.

سارا : من ۱۸ سالمه و يازده ساله که اسکيت می کنم. يکسال هم هست که رشته سرعت و استقامت رو شروع کردم.

سارا چرا بين اين همه رشته های ورزشی اسکيت رو انتخاب کردی؟
بيشتر به خاطر مادرم بود چون خودش قبلا پاتيناژ بازی می کرد من رو تشويق کرد تا اسکيت کنم.
من هم در زمينی که نزديک خانه مون هست، اسکيت رو ياد گرفتم. راستشو بخواين رشته سرعت و استقامت رو دوست نداشتم. بخاطر مادرم رفتم تو اين رشته.

کجاها اسکيت می کنيد؟ مشکلی نداريد؟
بيشتر در پارکها و مشکلی نداريم، فقط در بعضی پارک ها به خاطر مسائلی که می بينند تذکر می دهند ولی من تا الان مشکلی نداشتم.

چطوری با مانتو و روسری اسکيت می کنيد؟ براتون سخت نيست؟
خوب ديگه عادت کرديم. نمی تونيم بگيم سخته.

در مسابقات ژاپن ورزشکاران کشورهای ديگه بهتون چی گفتند؟
براشون خيلی جالب بود که چطور ما با اين پوشش آمديم مسابقه اسکيت؟! خيلی براشون جالب بود بدونند چطوری ما با اين لباسها اسکيت می کنيم.

لباسهای ما از جنس استرچ (کشی) و دو تيکه است و نسبت به مانتوهايی که ما درايران می پوشيديم خيلی سبکتره و برای ما که راحت بود. حتی تيم کشور اندونزی که يک کشور اسلامی است، طرح لباسهای ما رو برداشتند تا شبيه شو بدوزند.

سارا گويا رکورد ايران رو هم شکستی؟
بله رکورد ايران که مال خودم بود رو ۶ ثانيه کاهش دادم. البته فاصله ام با بقيه اسکيت بازها تو مسابقات زياد بود.

سارا چرا نتوانستيد در مسابقات ژاپن مقام بياريد؟
به چند دليل، اول اينکه اولين بار بود ما در مسابقات خارجی شرکت می کرديم و دوم اينکه ما در اينجا در زمين های آسفالت اسکيت می کنيم و در اونجا در زمينهای استاندارد با کف پوش های مخصوص بايد مسابقه می داديم که بهش عادت نداشتيم و برامون ليز بود. بايد چند روز زودتر به اونجا می رفتيم که نشد.

ديگه اينکه تيمهای ديگه، در کار تکنيکی خيلی از ما جلوتر هستند و ما بايد بيشتر روی تکنيکمون کار کنيم. البته برای ما مربی ايتاليايی آوردند و ۴۰ روز با ما کار کرد. خيلی استفاده کرديم اما کافی نبود. ولی يک چيز ما خوب بود، قدرت بدنی.

کدام تيمها قوی بودند؟
کره جنوبی که اول شد، چين تايپه که دوم شد و چين که سوم شد، واقعأ از لحاظ تکنيک قوی بودن.

به نظر تو مسابقات برون مرزی چه تاثيری در پيشرفت اين رشته ورزشی خواهد داشت؟
خيلی تاثيرداره، هم باعث شد ما تجربه کسب کنيم و هم مسئولين رو متوجه اهميت اين رشته ورزشی کرد.

سارا استقبال از رشته اسکيت در ايران چطور بوده؟
تا الان خيلی به اين ورزش توجه نمی شد، اما از موقعی که تيم ملی تشکيل شد و به مسابقه خارجی اعزام شديم، وضع فرق کرد واز اون به بعد خيلی ها با انگيزه بيشتر کار می کنند.

و سارا وقتی اسکيت می کنی چه احساسی داری؟
من وقتی اسکيت می کنم واقعا آروم می شم مخصوصا وقتی که عصبانی هستم! و حس می کنم که دارم پرواز می کنم.

شقایق آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
ورزش, اسکیت, اسکیت بازان معروف

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش