قدیمی 27-12-2010, 08:30 AM   #1
devil-man
(کاربر باتجربه)

devil-man آواتار ها

Icon111 ايان تورپ شناگر نامدار

ايان تورپ شناگر نامدار

تورپ: مي توانيد مايل ها و مايل ها شنا كنيد، اما يك روز سرتان را از زير آب درمي آوريد و ناگهان متوجه شويد كه آدمي متفاوت با گذشته شده ايد.

ايان تورپ ۲۴ سال بيشتر ندارد، اما سه شنبه هفته گذشته با شركت در كنفرانس مطبوعاتي در سيدني استراليا اعلام بازنشستگي كرد و جواني كه برترين شناگر مواد ۲۰۰ و ۴۰۰ متر آزاد دنيا در ۹ سال اخير بوده است و در ۱۰۰ و ۸۰۰ متر آزاد هم قدرتمندانه شركت مي جست، تصميم گرفته است كه ديگر در مسابقات اين رشته حضور نيابد.

افتخارات تورپ استراليايي بسيار زياد است. اودر هر يك از دو المپيك قبلي ۳ مدال طلا برده است و اگر در صحنه مي ماند و در پكن هم به ميدان مي آمد و آن توفيق ها را تكرار مي كرد، نخستين شناگري مي شد كه در سه دوره پياپي اين رقابت ها به چنين توفيق و اين تعداد مدال زرين دست يافته است. با اين حال دلايل كناره گيري او آشكار و آسان است. به اين خاطر بازنشسته مي شوم كه ديگر شنا مهمترين رويداد در زندگي من نيست.

طبيعي است كه اين تصميم و كار برايم بسيار احساس برانگيز بوده باشد، زيرا در تمامي اين سال ها شنا تمام زندگي مرا تشكيل داده است و در روزهاي اخير نيز تمام وقايعي كه در شنا برايم روي داده، از مقابل چشم هايم از نو رژه رفته است. در نگاه نخست من نبايد كنار بروم، زيرا جوانتر از اين حرف ها هستم، اما انگيزه هاي سابق را در خود نمي بينم و نخستين چيزي كه اين روزها در خود حس كرده ام، همين عدم كشش لازم است. با اين حال افسوسي ندارم زيرا زندگي پرباري را در صحنه ورزش گذرانده و كم و كاستي خاصي نداشته ام.»

تورپ تصميم به كناره گيري را دشوارترين اتفاق عمرش خواند، اما اين احتمال را كه تغيير رأي بدهد و براي كسب افتخارات تازه اي در عرصه المپيك قدم به «پكن ۲۰۰۸» بگذارد، به كلي رد كرد. نه، من دوباره در هيچ مسابقه رسمي اي شركت نخواهم كرد. من كلاً هيچ احتمال و امكاني را رد نمي كنم، اما اين كاري نيست كه خيال انجامش را داشته باشم.

از ۱۶سالگي

هر اتفاقي كه در آينده بيفتد، تورپ با احتساب همان چيزها و كارهايي كه تا به حال انجام داده، يكي از برترين شناگران كرال تاريخ محسوب مي شود و درخشش جهاني اش را از ۱۶ سالگي شروع كرد و از پيكارهاي جهاني ۱۹۹۸ تبديل به يك غول جوان و تازه شد و نقطه اوج اقتدارش در رقابت هاي شناي قهرماني جهان ۲۰۰۱ بود كه به تنهايي ۶ طلا گرفت و حتي به مدال زرين ۸۰۰ متر نيز يورش برد. درنهايت و در لحظه بازنشستگي او صاحب ۱۱ مدل طلاي مسابقات جهاني و طلاي المپيك در مواد انفرادي است و در ۱۳ مورد ركورد جهاني شناهاي ۲۰۰ و ۴۰۰ متر آزاد را شكسته است و اين سواي حدنصاب هايي است كه او در استخرهاي كوچك (۲۵متري) و يا به عنوان عضوي از تيم هاي مواد امدادي به ثبت رسانده است. با اين حال كافي بود مي ماند و فقط يك طلاي ديگر در المپيك پكن مي برد تا فراتر از بزرگاني چون مارك اسپيتنر، مت بيوندي و الكساندر پوپوف به دستاوردي يگانه برسد كه پيشتر در المپيك ها حاصل نيامده است. داون فريزر شناگر شاخص زن استراليايي در اواخر دهه ۱۹۵۰ و نيمه دوم دهه ۱۹۶۰ و يكي از تنها دو زن شناگري كه در رشته تخصصي اش در ۳ دوره المپيك به رتبه نخست رسيد، پس از شنيدن خبر بازنشستگي تورپ او را برترين شناگر كرال تاريخ ناميد و بابت بازنشستگي او ابراز تأسف كرد.

اميدوار بودم او به پكن هم برود و يكي از محدود كساني شود كه در سه دوره پياپي المپيك جولان مي دهد، ولي او اين كار را نكرد و اين براي من تأسف آور است. با اين حال من نبايد خرده اي را به او بگيرم، زيرا اين زندگي اوست و خود تورپ است كه بايد درباره آن تصميم گيري كند. واضح است كه تورپ نمي خواسته است فشار كشنده ناشي از حضور در مسابقات را همچنان بر خود وارد كند و بنابراين من فقط از تورپ به خاطر آمدنش به صحنه اين ورزش و كسب اين همه افتخار تشكر مي كنم.

گمانه زني قوي

با اين حال تورپ بعد از شركت در المپيك آتن از حضور در هر تورنمنتي سرباز زده و بيش از دو سال بود كه همگان در انتظار بازگشت وي بودند و او هر بار در اين قضيه تأخير مي انداخت. تصور مي شد او با شركت در پيكارهاي شناي قهرماني جهان ۲۰۰۷ (اسفندماه در ملبورن) اين «بازگشت بسيار به تأخير افتاده» را سرانجام به مرحله اجرا بگذارد، اما وقتي اوايل هفته گذشته اعلام شد كه او براي روز سه شنبه كنفرانسي خبري را در نظر گرفته است، شايد بازنشستگي او دوباره همه جا را برداشت و اين امر به يك گمانه زني قوي تبديل شد و سرانجام تحقق يافت.

بخشي از غيبت دو سال و چند ماهه تورپ در صحنه به خاطر مصدوميت هاي او بود اما قسمت مهمتر آن به عدم كشش روحي او مربوط مي شد و وي نتوانسته بود خود را به اندازه كافي در اين زمينه قانع و متقاعد كند. با اين وجود جان هاوارد نخست وزير استراليا هم به تقدير از اين جوان طلايي كه لقب تورپيدو (چيزي همانند اژدر) را به وي داده بودند، برخاست و هفته پيش گفت: «تورپ يك ورزشكار بزرگ و قدرتمند بود و من كناره گيري او را يك ضايعه بزرگ براي كشور خودم و براي كل ورزش جهان مي دانم.»

آن چه وجود نداشت

تورپ مي گويد برايش بسيار آسان بود كه در صحنه شنا بماند و در مسابقات قهرماني جهان ۲۰۰۷ حضور يابد و احتمالاً به مدالي هم برسد اما شنا براي وي در عمل تبديل به يك حصار امنيتي شده بود.

به من زنگ بزنيد

موقعيت هاي شغلي و ترسيم پست و مكاني در زندگي جديدش، براي تورپ سخت نخواهد بود و يكي از مواردي كه از حالا به روي او لبخند مي زند، كار به عنوان مفسر و گزارشگر مسابقات ورزشي در شبكه هاي تلويزيوني است.

devil-man آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
قهرمانان شنا, ورزش, شنا

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش