ورزش، سایت تخصصی رشته های ورزشی  
بازگشت   ورزش، سایت تخصصی رشته های ورزشی > ورزش‌های رزمی > کشتی آلیش

پاسخ

ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 24-11-2010, 07:30 AM   #1
bahar
(کاربر طلایی)

bahar آواتار ها

Icon120 دختر کشتی گیر تیم ملی آلیش ایران

دختر کشتی گیر تیم ملی آلیش ایران

ندا دختری است روستایی. روستایی در ورامین. از آن راه دور از امکانات ورزشی تهران نهایت استفاده را می کند، روستایشان و حتی شهرشان در شرایط بسیار بدی از لحاظ امکانات ورزشی به سر می برد اما با این حال ندا خانی یوسف رضا سه پیراهن ملی در سه رشته مختلف ورزشی را بر تن دارد که می توان جالب ترین آنها را کشتی آلیش دانست.

حین صحبت با ندا، نخستین نکته ای که جلب نظر می کند، نوع صحبت کردن و تن صدای اوست.

قطعیت کلامش، نشان از قدرت او دارد. قدرت یک زن کشتی گیر، کشتی از جمله رشته هایی است که بر خلاف انتظار جامعه ایرانی در میان زنان این جامعه طرفداران در خور توجهی دارد که در حسرت این رشته ورزشی به سر می برند در حالی که آلیش، همان کشتی است با کمی چاشنی جودو. ندا علاوه بر کشتی آلیش در فوتبال و کبدی هم فعال است و تازگی ها از تیم ملی راگبی هم پیشنهاداتی داشته است.

او در سال 2005 مدال نقره مسابقات جهانی روسیه را از بین 57 کشور کسب کرده است یعنی شش ماه پس از عضویتش در تیم ملی. با این حال، هیچ خبرنگاری به سراغ این افتخار ایران نرفته،آنقدر که اشتیاق و ذوقش از گفت وگو با یک خبرنگار را نمی تواند پنهان کند.این خوشحالی ندا، نه تنها ما را خوشحال نمی کند که به شکلی تلخ، حافظه سطحی و کوتاه مدتمان را به رخ می کشد.

ندا چند سالته و کجا به دنیا آمدی؟
متولد سال 1362 هستم و در روستای یوسف رضا در ورامین به دنیا آمدم.

چند ساله به طور حرفه ای ورزش می کنی؟
از 17 سالگی ورزش را شروع کردم. شش سال است به صورت حرفه ای فعالیت دارم.

عضو کدام تیم های ملی هستی؟
کشتی آلیش، فوتبال و کبدی

چطور با آلیش آشنا شدی؟
اتفاقی در یک روزنامه خواندم که کشتی آلیش برای بانوان آزاد شده است. سه سال است که در این رشته کار می کنم.

در چه وزنی کشتی می گیری،چرا آلیش رو انتخاب کردی؟
من از ورزش های مردانه که سخت و انفرادی هستند خیلی خوشم می آید. آلیش دقیقاً همان چیزی بود که می خواستم.

تیم ملی از کی آغاز به کار کرد؟
از چهار سال پیش.

آلیش با کشتی معمولی چه فرقی داره؟
با وجود اینکه حجاب 30 درصد انرژی را می گیرد ولی موفقیت ها بیشتر از گذشته شده است. یک شال دورمان می بندیم، شال حریف را می گیریم، با سوت داور با ضربه فنی یا یک فن خاص امتیاز می گیریم.

همه فنون کشتی را دارد؟
آلیش ترکیبی از کشتی و جودو است به همین خاطر فنون هر دو را دارد.

نظر اطرافیانت در انتخاب رشته ات چه بود؟
برای خودم بیشتر از دیگران مهم بود. دوست داشتم اولین زنی باشم که قدم در رقابت های جهانی می گذارم ولی قبل از من المیرا دادیار این کار را کرده بود هرچند در روسیه من دوم شدم و او سوم. البته در دوره اول اعزام تیم مسابقات جهانی در ترکیه دوم شده بود.

سرمربی تیم کیست؟
قبلاً خانم شیرین کوبایی از قرقیزستان بود.

الان چی؟
فعلاً نمی دانم.

آلیش زیرنظر کدام فدراسیون است؟
فدراسیون همگانی.

فدراسیون هزینه اعزام ها را می دهد؟
بله ولی برای منظور دیگری حمایت نمی شویم. من خرج کشتی ام را از فوتبال به دست می آورم.

آخرین مسابقاتی که برگزار شد، کی بود؟
مسابقات کشوری که 25 مرداد ماه در بجنورد برگزار شد.

چه مدالی گرفتی؟
طلا.

سطح مسابقات چطور بود؟
سطح کشتی آلیش خیلی بالاست. 24 استان در هشت وزن شرکت کرده بودند. همه استان ها کشتی گیر دارند.

برنامه آتی تیم ملی چیه؟
فعلاً که هیچی. دو سال است حراست اجازه اعزام به ما نمی دهد.

چرا؟
نمی دانم. البته اگر اجازه دهند مسابقات جهانی لائوس را در پیش داریم.

پس الان تمریناتت به چه صورت است؟
در خانه بدنسازی می کنم، می دوم، طناب می زنم، دراز نشست می روم و وزنه می زنم.

دستگاه بدنسازی داری؟
نه، چندتا دمبل و یک میله هالتر و چند تا سنگ دارم.

تمرینات تکنیکی چطور؟
هر موقع به تهران بیایم انجام می دهم.

مشکلاتت برای ادامه هر سه رشته چیست؟
شاید به جودو بروم. من در حال حاضر سه رشته را به صورت حرفه ای دنبال می کنم ولی تنها درآمدم از راه فوتبال است. من در ورامین زندگی می کنم و رفت و آمدم به تهران خیلی سخت است. حمایت مناسبی نمی شود نه تنها از من، بلکه کلاً از رشته آلیش. همه می گویند من پدیده هستم ولی من دلم می خواهد در یک رشته پدیده باشم.

تا کی می خواهی در هر سه رشته فعالیت کنی؟
تا یک ماه آینده تصمیم می گیرم که در کدام رشته بمانم. همه چیز بستگی به شرایط دارد. در رشته جودو و راگبی هم دعوت شده ام. البته دعوت به تیم ملی راگبی حتمی تر است.

به نظرت دلیل این موفقیت ها چیه؟
به نظر من هرکس بخواهد می تواند. دختر ایرانی می تواند حتی با حجاب اسلامی خودش را نشان دهد. با وجود اینکه حجاب 30 درصد انرژی را می گیرد ولی موفقیت ها بیشتر از گذشته شده است. پس خواستن، توانستن است.

با توجه به اینکه در چند رشته فعالیت داری کلیت ورزش بانوان را چطور می بینی؟
به نظر من اگر روی کسانی که پیشرفت داشته اند، سرمایه گذاری کنند و به برنامه هایشان سروسامان دهند، مربی خوب و کارآمد بیاورند، موانع و حاشیه ها را کم کنند، می توانیم این مدال های نقره و برنز را به طلا و مقام های پایین تر را به مقام های بالاتر تبدیل کنیم. مگر ما چه چیزی از ورزشکاران کشورهای دیگر کمتر داریم؟ در رابطه با مربیان هم باید به همین ترتیب باشد، هیچ مربی خارجی، تمام دانش خود را در کشور دیگری خرج نمی کند.

هدف نهایی ات چیست؟
می خواهم در المپیک بازی کنم. به خاطر همین شاید به جودو بروم.

bahar آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
ورزش, ورزش های رزمی

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)