قدیمی 07-11-2010, 09:51 AM   #1
bahar
(کاربر طلایی)

bahar آواتار ها

Icon109 سقوط ورزشکاران پرش با نیزه

سقوط ورزشکاران پرش با نیزه

سقوط ورزشكار پرش با نيزه كشورمان در مسابقات دووميداني كشور زنگ خطري جدي را براي مسئولان اين رشته به صدا در آورد تا بيشتر از گذشته به فكر تامين وسايل مورد نياز و استاندارد اين رشته باشند.

عصر روز سه شنبه 30 مرداد ماه در حاشيه برگزاري مرحله چهارم ليگ دووميداني باشگاه هاي كشور در مسابقات پرش با نيزه محمد صلح ميرزايي ورزشكار تيم ذوب آهن در پرش دوم خود با زمين اصابت كرد و از ناحيه سروكمر دچار آسيب ديدگي شديد شد.

اين اتفاق كه براي اولين باردركشور رخ مي دهد براي همه جاي تعجب داشت. اين اتفاق نه تنها باعث شد تا مسابقات اين رشته در ليگ به تعطيلي كشانده شود بلكه بسياري از كارشناسان و ورزشكاران اذعان كردند كه تشك اين رشته از استاندارد هاي لازم برخوردار نبود و شايد اگراين تشك به توصيه قوانين بين المللي و همچون ديدارها و برنامه هاي برون مرزي به جاي ابعاد 5 در7 متر در ابعاد 6 در8 متر در نظر گرفته مي شد هرگز شاهد اين نبوديم تا خوشي هايي كه در اين مدت نصيب دووميداني كشورمان شده بود و مسابقات ليگ را به يكي از مهمترين مسابقات اين رشته تبديل كرده بود تبديل به يك خاطره تلخ براي همه دوستداران اين رشته شود.

محمد صلح ميرزايي جوان ترين ورزشكار رشته پرش بانيزه در مسابقات ليگ بزرگسالان و تيم ملي است 7 سال دووميداني كار كرده كه از اين سالها 5 سالش را به پرش با نيزه پرداخته است. وي دانشجوي رشته معماري دانشگاه شيراز بوده و عضو تيم ذوب آهن است.

بسياري ازهم رشته اي هايش مي گويند اين پرنده با نيزه كشور جزء بهترين هاست و به راحتي مي تواند به نفرات اول يا دوم كشور برسد و يك خطر براي ورزشكاران نخبه در تيم ملي محسوب مي شود.

عصري تلخ براي دووميداني كشور

عصر روز سه شنبه درحاشيه انجام مرحله چهارم ليگ دووميداني باشگاه هاي كشور در ورزشگاه شيرودي حادثه اي رخ داد تا شيريني برگزاري سه مرحله از ليگ دووميداني آن هم درست در زماني كه كريمي رئيس فدراسيون به همراه حدادي و مرادي براي شركت در مسابقات جهاني عازم ژاپن شده اند براي همه تلخ شود.

درست در عصر اين روز بعد از انجام اولين پرش رباني كه بدون هيچ مشكلي برگزار شد، محمد صلح ميرزايي يكي از ورزشكاران شيرازي عضو تيم ذوب آهن اصفهان در اولين پرش خود با انحراف به سمت راست بر لبه تشك افتاد و با پا به زمين خورد. اين ورزشكار كه مانعي بالاي 4 متر و 70 را براي خود در نظر داشت در دومين پرشش بازهم به سمت راست منحرف شد اما اين بار در هنگام فرود از ناحيه سر و گردن و كمر نقش بر زمين شد تا ورزشگاه مبهوت اين اتفاق نادر در كشور باشد.

صادق داداشي دبيرفدراسيون و آشتياني مسئول كميته پزشكي فدراسيون كه هر دو در مسابقه حاضر بودند بلافاصله ورزشكار را به بيمارستان منتقل كردند. بعد از عكسبرداري طبق نظر پزشكان وي يك شبانه روز تحت نظر پزشكان اين بيمارستان بود تا از سلامت وي اطمينان حاصل كنند. محمد صلح ميرزايي در اين حادثه چند بخيه از ناحيه سرخورد دست هاي وي نيز به دليل برخورد با ميله پرش و زمين زخمي شده است. آسيب ديدگي جدي محمد از ناحيه كمر است. يكي از مهره هاي كمر اين ورزشكار كشورمان كه از نفرات ذخيره تيم ملي هم محسوب مي شود مو برداشته و بايد دوماهي استراحت كند.

مربي ام به داوران تذكر داده بود تشك مشكل دارد

ميرزايي با بيان اينكه از همان ابتدا در اولين پرشم انحراف داشتم گفت: در پرش اول در گوشه تشك سمت راست افتادم اما اتفاقي نيفتاد اما در دومين پرش دچار اين حادثه شدم. اميدوارم تا فصل ديگربه تمرينات برسم و بتوانم خودم را براي مسابقات داخل سالن ماكائو آماده كنم.

وي با بيان اينكه از نظر استاندارد يك تشك استاندارد براي مسابقات پرش با نيزه بايد 48 مترمربع فضا داشته باشد تا بتواند تمامي نكات ايمني مسابقات را رعايت كند اظهار داشت : بيشتر تشك هاي ما در مسابقات داخلي 25 متر است و استاندارد لازم را ندارد. در هيچ كدام از مسابقات داخل كشور و تهران هم هيچ وقت اين نكته مورد توجه قرار نمي گيرد. حتي پايه هاي فلزي هم فاقد تشك و ابرهاي مخصوص براي كاهش صدمات احتمالي هستند. اگر اين ميله ها اين ايمني را داشت شايد صدمه كمتري مي ديدم.

ميرزايي با اشاره به اينكه در مسابقات صبح هم در حاشيه مسابقات دهگانه هم ايمني مسابقه از نظر اندازه تشك كم بوده و مربي تخصصي من حميد ستوده نيز به داوران براي بهبود شرايط تذكر داده است گفت: البته بايد يك نكته را هم بگويم نيزه پرش من چند هفته پيش شكسته بود و در اين روز آورده بودم تا به مسئولين فدراسيون پس دهم تا يكي ديگر براي من تهيه كنند. البته مسئولين هم اظهار كردند كه در حال حاضر در فدراسيون نيزه ندارند و به زودي برايم تهيه مي كنند. من هم مجبور شدم با يك نيزه اماني مسابقه دهم. اين اتفاق بعيد نيست كه به دليل تازگي كار به اين نيزه تعادلم را از دست داده باشم چون نيزه براي يك پرنده با نيزه بايد تخصصي باشد و هر كس با وسيله خود شرايطش را تطبيق مي دهد. اما به هر حال من دو هفته با اين وسيله جديد كار كرده بودم ولي در تمرينات مشكل نداشتم.

پرنده با نيزه ايران افزود: درخواست من اين است كه مسئولان بيشتر به ورزشكاران اين رشته اهميت بدهند اين رشته سخت ترين و پرحادثه ترين مسابقه دووميداني است كه در اين چند سال رشد خوبي داشته است و جا دارد با اختصاص امكانات بيشتر شرايط براي تمرين و مسابقه بهتر شود .

مديرتيم هاي ملي گفت: با كمي رعايت كردن استاندارد ها مي توانستيم مانع اين اتفاق شويم
بيژن شادمهر مدير تيم هاي ملي دووميداني ايران گفت: من چندين بار فيلم پرش ميرزايي را ديدم اين ورزشكار در پرش اولش كمي انحراف به سمت راست داشت و شايد بهتر بود اطرافيان يا خودش به اين مسئله دقت بيشتري مي كردند. اين ورزشكار در پرش دومش كه بالاي 4 متر بود دچار اين حادثه شد و برخلاف اولي دچار آسيب شده وروي زمين افتاد. از اين اتفاقات در رشته دووميداني ورشته پرش با نيزه مي افتد به نظر مي رسد ميرزايي در اينجا يك تكنيك اشتباه داشت و تعادلش را از دست داد. خوشبختانه به خير گذشته و مي تواند بعد از چند ماه كار ورزشي اش را دنبال كند.

وي اظهار كرد : استاندارد يك تشك پرش با نيزه براساس كتاب قوانين بين الملل و رسمي دووميداني 5 در 7 است كه تشك اين مسابقات در تهران عرض لازم 5 متر و 20 سانتي متر بوده است. البته بايد بگويم در اين كتاب توصيه شده براي رعايت بيشتر نكات ايمني مي توان مساحت تشك را 6 در 8 متر گرفت ، تاكيد مي كنم در اين كتاب آمده است توصيه شده اين طور باشد در اين صورت ما استاندارد لازم را براي مسابقات داشتيم.

شادمهر افزود: به هرحال مي شد با رعايت استاندارد دوم از رخ دادن اين حادثه جلوگيري كرد. سالهاست مسابقات اين رشته با همين تشك انجام مي شود اردوها و ديگر مسابقات هم همينطور و تاكنون چنين اتفاقي نيافتاده است.خوب بود درهمان ابتدايي كه اين ورزشكار اولين پرش خود را با مشكل انجام داد تشكل را مي چرخاندند تا طول تشك به جاي عرض باشد يا امكانات بهتري مهيا مي كردند در آن صورت اين چنين حادثه اي رخ نمي داد.

وي تاكيد كرد: پرش بانيزه خطرناك ترين رشته دووميداني است در خيلي موارد ديده شده حتي در مسابقات بين المللي و جهاني و المپيك كه نيزه ورزشكار درهوا مي شكنند وحتي آسيب هم مي بيند يا اينكه درهنگام فرود دچارشكستگي دست وپا مي شود، به هرحال رشته دووميداني هميشه همراه با حادثه است .

رباني: با افزايش ايمني بيشتر مي شد مانع اين حادثه شد
رباني عضو تيم ملي دووميداني ايران در رشته پرش بانيزه هم در اين رابطه مي گويد: قبل از ميرزايي برادر من مسابقه اش را انجام داد ولي مشكل نداشت. به هرحال هر چند محمد صلح ميرزايي درپرش خود انحراف داشته اما بايد اين نكته را هم يادمان نرود كه تشك هاي موجود در كشورمان استاندارد لازم را ندارند.

وي افزود: درمسابقات رسمي برون مرزي يا تمرينات برون مرزي براي ايمني بيشترعرض و طول تشك ها بيشتر از اين مقدار است. به هر حال به نظر مي رسد مي توانستند با كمي دقت از اين اتفاقات پيشگيري كنند.

رباني تاكيد كرد: اين رشته يكي از رشته هاي دووميداني است كه هميشه با خطر همراه است. شكستن نيزه و پرتاب ورزشكار و بسياري از مشكلات ديگر. قطعا مسئولين مي توانستند با كمي افزايش ايمني مسابقات و تجهيزات بهتر براي ورزشكاران اين رشته از روي دادن چنين اتفاقي جلوگيري كنند. خوشبختانه اين حادثه به خيرگذشته ولي اگر اين طور نبود خسارت آن جبران ناپذير بود.

محمدصلح ميرزايي پس از معالجات لازم از بيمارستان مرخص شده است

ویرایش توسط bahar : 07-11-2010 در ساعت 06:13 PM
bahar آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
پرش, پرش با نیزه

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش