ورزش، سایت تخصصی رشته های ورزشی

ورزش، سایت تخصصی رشته های ورزشی (http://sport.harferooz.com/index.php)
-   سبک های ژاپنی (http://sport.harferooz.com/forumdisplay.php?f=240)
-   -   تاریخجه هنررزمی كاتوريو شينتوريو (http://sport.harferooz.com/showthread.php?t=990)

bahar 22-11-2010 09:08 AM

تاریخجه هنررزمی كاتوريو شينتوريو

1 فایل پیوست

تاریخجه هنررزمی كاتوريو شينتوريو

تن شين شودان كاتوري شينتو ريو قديمي ترين سنت جنگ با شمشير در ژاپن است. در 1960كاتوري شينتو ريو عنوان ميراث طبيعي ژاپن را به خود اختصاص داد.

از نظر تاريخي پيروان اين مكتب فقط مجاز بودند در جنگهايي شركت كنند كه امپراطور از آنها مي‌خواست يا براي محافظت از كشور بود. آنها در هيچ شرايطي حق نداشتند به عنوان سرباز اجيرشده براي قدرت طلبان خدمت كنند. بدليل اين استقلال بود كه سران كاتوري شينتو ريو مي‌توانستند قانوني را برقرار كنند كه هركسي صرف نظر از موقعيتش مجاز بود بياموزد.

كاتوري شينتو ريو را ايزاسو چويسايي آيانو (1387-1488)پايه گذاري كرد. نام كاتوري شينتو از مكان اصلي دوجو(محل تمرين ورزش‌هاي رزمي) گرفته شده است كه در درون محوطة معبد كاتوري شينتو ساخته شده بود. آيانو يك شمشيرزن بسيار ماهر بود كه هيچگاه شكست نخورده بود.

من ضمن احترام به كساني كه براي ياد گرفتن كاتوري شينتو ريو جان خود را از دست دادند و استاداني كه به من اجازه دادن تا نزد آنها كار كنم، از سال 1989، با جديت شروع كردم و تعاليم مكتب سوگينو را نزد سن سي اريك لو(دان 7) در آمستردام و سن سي هاتاكاياما گورو(دان٩) در مراحل مختلفي در هلند، انگليس و ايتاليا دنبال كردم. اگرچه استثنايي وجود ندارد ، من هرگز به دنبال تعداد زياد هنرجو نيستم. محافظت از ارزش‌ها و سنت‌هاي اين مكتب با تعداد كمتر هنرجو آسان تر است.

در تمرين سه مرحله وجود دارد: اموته، گوگيو و گوكويي. در مرحلة اول شما تكنيك، فاصله، زمانبدي،سه گوش سازي و ريتم را مي‌آموزيد. همة تكنيك‌ها از طريق كاتا آموخته مي‌شوند. تكرار مداوم، توان ذهني، اعصاب و احساسات را تقويت كرده و كنترل حركت بدن ونيز، نيروي حياتي و توانايي تحمل سختي با روي خوش را افزايش مي‌دهد.

كتاب‌هاي بسياري در بارة تاريخ كاتوري شينتوريو نوشته شده است كه علاقه مندان مي‌توانند به آنها مراجعه كنند.

كاتوري شينتو ريو كبودو هنوز يك هنر رزمي بسيار سرزنده است. اگرچه دربارة اين هنر رزمي نوشته‌ها و تعاليم بسياري وجود دارد اما به نظر من گرچه دانستن تاريخچه مفيد است، تنها از طريق عمل سخت كوشانه مي‌توان به منابع واقعي آن دست يافت.

به طور حتم تمرين منظم، اگر با دقت و تمركز انجام شود به آمادگي، مهارت‌هاي حركتي، اعتماد به نفس و هماهنگي كلي كمك مي‌كند. مهارت‌هاي تكنيكي با مطالعه و تكرار كاتا بدست مي‌آيد. تكنيك‌ها را به راحتي مي‌توان آموخت. بهترين كار اينست كه از آموختن تكنيك‌ها به منظور داشتن يك مجموعه پرهيز كنيم زيرا اين‌كار به خالي شدن از آگاهي و شكست خوردن به آساني منجر مي‌شود. كسي كه با تمرين از سد آن خستگي بگذرد كه در اثر تكرار بي پايان تكنيك‌ها بوجود مي‌آيد، آگاهي عميق‌تر و دروني‌تري نسبت به نيرومندي خود بدست خواهد آورد كه خواهد توانست در مقابل فشار ميدان نبرد مقاومت كند.

درپايان من به آنهايي كه به صرف وقت و انرژي براي آموختن كاتوري شينتو ريو كبودو علاقه مند هستند، توصيه مي‌كنم كه كتاب گورين نوشو( كتابي از پنج حلقه) ترجمة ويكتور هريس را بخوانند. گورين نو شو كتابي بود نوشتة مياموتو موساشي(شايد بزرگترين شمشير زن شناخته شده براي بشر) در زمينة عمل و استراتژي. آموختن از طريق خواندن بسياري از تكنيك‌ها و استراتژي‌هايي كه در اين كتاب شرح داده شده به فرد اجازه مي‌دهد تا مفهوم درست زمان تمرين واقعي صرف شده در دوجو را درك كند.

اکنون ساعت 05:35 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3 می باشد.