قدیمی 28-12-2010, 09:00 AM   #1
ali-foroozan
(کاربر باتجربه)

ali-foroozan آواتار ها

Icon138 در پرواز با پاراگلایدر با استیل پرواز کنید

با استیل پرواز کنید

Doing with style

چرا شما پرواز فرامنطقه ای انجام می دهید؟

تا به حال این سئوال را از خود پرسیده اید؟مطمئنم که پرسیده اید ، و اگر شما مسافت زدن را دوست دارید شاید جوابهای زیادی به این سئوال در ذهن دارید. آزادی٬ مبارزه٬ زیبایی٬ حس به اتمام رساندن و آیا این تمام داستان است؟

و اگر شما مسافت زدن را دوست دارید شاید دو حس راحتتر قابل بیان٬ خلاصه تر و مهمتر از سایر اهداف و احساسات باشد که در یک جمله می توان گفت:

ارتفاع گرفتن و دور شدن!

آشنا به نظر می رسد٬ اینطور نیست؟

من حتی یک قدم پیش می روم.اگر مسافت زدن را دوست دارید و من هم می دانم٬ چون خود هم یکی از آنها هستم٬ شرط می بندم اگر در اعماق وجود خود جستجو کنید شما فقط یک هدف دارید.

دور شدن!

در این قضیه اشکالی وجود ندارد. مسافت یک هدف عالی و با شکوه برای دنبال کردن و بدست آوردن است. من شخصا این هدف را دنبال می کنم٬ مانند سایر شما٬ من برنامه ریزی می کنم برای اینکه بتوانم یک تابستان وقت بگذارم تا یک رکورد شاهانه رو بشکنم. من تحت تاثیر خلبانانی قرار می گیرم که مسئولیت پذیرند و با بلندی های صعب العبور دست و پنجه نرم می کنند و در شرایط سخت مقاومت و بر هدف خود پافشاری می کنند که اگر اینطور رفتار شود داستان های افسانه ای بوجود خواهد آمد.

اما قبل از اینکه بیرون بزنی برای ساختن داستانهای خودت باید از خود یک سوال بپرسی:

دوست دارم چه داستانی بسازم؟

پروازهای فرا منطقه ای فوق العاده است٬ اگر شما برای دلایل درستی اقدام به آن کنید. متاسفانه دلایل غلط بسیاری نیز وجود دارد. می توانید قربانی روندی شوید که من به آن مسمومیت آماری میگویم. شما در این حالت نفس پرواز را فراموش کرده و تمام تمرکزتان روی تعداد و زمانهای پروازتان٬ رکورد زدن در مسابقات و ارائه فایل ها و نمودارهای پروازیتان به دیگران و مراجعی مانند FAI معطوف می گردد.

البته این خوب است اگر هدفتان از پرواز اعداد وارقام باشد، ولی من فکر می کنم اغلب پرندگان چیز دیگری می خواهند اما چون مسافت تنها راه اندازه گیری است که قابل فهم می باشد٬ آنها قابلیت خود را با مسافتی که طی می کنند اندازه می گیرند.

رسانه ها٬ کلوپ ها و همتایان ما به مسافت٬ زمان٬ نتایج مسابقات و رکوردها توجه می کنند چون این موارد اندازه گیری و مقایسه را آسان میکنند. به همین دلیل است که ما در خلوت خود در مورد مسافت٬ طول پرواز ٬ نتایج مسابقات و رکوردها رویا پردازی می کنیم.

من می خواهم برای درمان مسمومیت آماری جایگزینی پیشنهاد بدهم و آن را در یک کلمه خلاصه می کنم:

style (استیل)

ممکنه بگویید استیل دیگه چیه؟!

سخت است که بخواهم با کلماتی این را توضیح دهم اما برای درک بهتر چند مثال می زنم.

استیل خوبی ندارید اگر:

-- متزلزل و ضعیف تیک آف کنید

-- دست و پا زدن و کلنجار رفتن با خود و وسایل درحال پرواز

-- با ارتفاع کم با ارتفاعاتی رو به رو شوید و ندانید در صورت سینک چه خواهید کرد

--تصمیم به فرود در جایی که قابل فرود نیست

--انجام کارهایی که خود نیز می دانید غیر عاقلانه است

--اقدام به پروازهای خاص( آکرو یا فرامنطقه ای ) نه برای اینکه خودتان می خواهید٬ بلکه بخاطر اینکه فکر می کنید دیگران انتظار انجام آن را از شما دارند

--کوبیدن خود به زمین در جایی که می توانید به نرمی فرود آیید

خوش استیل هستید اگر:

--از مغزتان استفاده نمایید

--با مهارت ناب پرواز کنید

--پروازی که حداقل با حفظ ارتفاع و رد شدن از عوارض زمینی با اتفاع مطمئن ٬ خود را به خطر نیندازید

--بدانید که در صورت سینک در مقابل موانع چه عکس العملی خواهید داشت

--درک مانور یا پرواز فرامنطقه ای قبل از قبول اجرای آن و اقدام به اجرا اگر شما و تنها شما ایمان داشته باشید که امادگی انجام آن را دارید

--یک فرود تمام عیار به طوری که تحسین شاهدان را برانگیزد

یکی از بهترین خلبانان فرامنطقه ای که می شناسمش می گوید سوال واقعی در xc این است که خود را چه مقدار به زحمت خواهی انداخت؟!

درست است. خلبانانی که مسافتهای بیشتری میروند خطرات و زحمات بسیاری را به جان می خرند. البته می توانید حتی چندین مایل را با خوش شانسی پشت سر بگذارید٬ شانس اینکه مجبور به تحمل زحمت نباشید! البته زحمت می تواند شکلهای متفاوتی داشته باشد:

یک پیاده روی و کوه پیمایی طولانی٬ نقص فنی در وسایل پروازی٬ جر و بحث با کشاورزان٬ گذراندن شبی سرد در صحرا و .....

تمام اینها یک داستان خوب خواهد ساخت اما دوباره از شما می پرسم آیا واقعا اینها همان داستان ها یی است که شما به دنبال آن هستید؟!!

افتخارات پروازی خاص در مرز توانایی افراد آفریده میشود.

ریسک کردنی که بعدها احمقانه به نظر میرسد٬ دست و پا زدن در لبه نازک ترس و بعد نجات پیدا کردن توسط خودت از مبان معرکه ای وحشتناک با کمک مغزی که هنوز کار می کند!

شما ریسک خواهیدکرد٬ من هم خواهم کرد٬ همگی دوباره این رفتارها را تکرار خواهیم کرد٬ چون هیچ حسی قابل قیاس با آن نمی تواند وجود داشته باشد. اما ما معمولا ترجیح می دهیم فراموش کنیم که نوع دیگری از شادمانی نیز وجود دارد. شاید خیلی لطیف تر ولی رضایت بخش تر.ماندن در محدوده توانایی هایمان و پروازی ایمن و دلچسب.

البته لازم نیست همیشه اینطور رفتار کنیم ( اگر چه بعضی اوقات در این حالت حتی پروازهای بلندتری انجام میدهیم! ) اما حداقل با استیل پرواز کنیم. اگر حرفم را قبول نمی کنید اجازه دهید سوالی از شما بپرسم٬

کدام پروازتان را به یاد می آورید؟ پروازی که لذت بخش تر بوده؟ آیا پروازهای بلندتان است؟ مطمئنا که اینطور است. اما شرط می بندم شما پروازهای کوتاهتر را نیز به یاد می آورید٬ پروازهایی که حتی در آن روز برنده هم نبوده اید٬ روزهایی که حتی شاخص هم نبوده اید. به گذشته می نگرید و به یاد می آورید که چطور همه چیز به خوبی پیش رفت.

شرط می بندم که اگر بنشینید و صادقانه تلاش کنید که بهترین نوع پرواز را انتخاب کنید سردرگم تر خواهید شد.

افتخار یک پرواز بلند مطبوع است٬ همراه با استیل مطبوع تر است .

ali-foroozan آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
ورزش, ورزش های هوایی, پرواز با پاراگلایدر

کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش